ترکمتر ، گشتاور سنج

گشتاور یکی از مهم‌ترین پارامترهای فیزیکی و مکانیکی است که در انواع موتورهای الکتریکی، مکانیکی و صنایع مختلف اهمیت بالایی دارد. این متن به شما توضیح خواهد داد که گشتاور چیست، چگونه اندازه‌گیری می‌شود، کاربردهای دستگاه ترکمتر (ترک سنج) چیست و چگونه می‌توانید از آن بهره‌برداری کنید.

ترک متر چیست؟ 

دستگاه ترک‌ متر یک وسیله‌ی مهم در اندازه‌گیری گشتاور است. این دستگاه به شما امکان می‌دهد تا به دقت گشتاور تولیدی یا مورد نیاز خود را اندازه‌گیری کنید. ترکمترها در انواع مختلف و با ویژگی‌های متنوع موجود هستند و برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از انواع ترک‌ مترها، ترکمتر دیجیتال است. این دستگاه با استفاده از تکنولوژی دیجیتال امکان اندازه‌گیری دقیق گشتاور را فراهم می‌کند. همچنین دارای صفحه نمایش LCD است که نتایج اندازه‌گیری را به شما نمایش می‌دهد. این نوع ترک‌مترها عموماً در کارخانه‌ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گشتاور: مفهوم و تعریف

گشتاور عبارت است از حاصلضرب برداری نیروی وارد بر یک جسم از نقطه اثر نیرو تا نقطه‌ای که جسم بر اثر همین نیرو شروع به دوران می‌کند. به بیان ساده‌تر، گشتاور نیرو و انرژی لازم برای گرداندن یک شی است. مثلاً زمانی که می‌خواهید با یک آچار پیچی را بچرخانید، نیروی لازم برای گرداندن پیچ، گشتاور نام دارد. در این حالت، گشتاور برابر است با مقدار نیروی لازم ضربدر فاصله مرکز پیچ تا مکانی که نیرو به آچار اعمال می‌شود.

اندازه‌گیری گشتاور

گشتاور با احساس کردن انحراف حقیقی محور که به وسیله یک نیروی پیچشی به وجود آمده و یا با پدیدار کردن آثار این انحراف، اندازه‌گیری می‌شود. سطح یک محور، تحت گشتاور دچار تراکم و کشش می‌شود. برای اندازه‌گیری گشتاور، معمولاً عناصر استرین گیج به صورت جفت روی محور قرار گرفته اند. افزایش در طول را یک گیج اندازه‌گیری می‌کند (در جهتی که سطح تحت کشش است) و کاهش طول را گیج دیگر در جهت دیگر. حسگرهای گشتاور اولیه، از ساختارهای مکانیکی مطلوب با استرین گیج‌ها تشکیل شده اند. برای خرید گشتاور سنج دیجیتال و اطلاع از قیمت دستگاه ترکمتر با کارشناسان ما در شرکت بهروز همراه باشید.

واحدهای گشتاور

واحد‌های گشتاور عبارتند از نیوتن بر متر و کیلوگرم بر سانتی‌متر. معادله گشتاور T=R*N می‌باشد که T گشتاور یا TORQUE و R شعاع و N نیروی اعمال شده بر جسم است. بنابراین هرگاه بخواهیم گشتاور را افزایش دهیم، باید آچار بلندتری انتخاب کنیم یا نیروی اعمال شده به آن را افزایش دهیم.

عوامل تأثیرگذار بر گشتاور

چندین عامل بر گشتاور تأثیر می‌گذارند از جمله شکل و اندازه جسم، نیروی اعمالی، واحد متری و شعاع. برای درک بهتر این مفهوم، نیاز است تمامی این عوامل در نظر گرفته شوند.

کاربردهای گشتاور

گشتاور در موتورهای الکتریکی و مکانیکی نقش مهمی دارد. این پارامتر برای تولید توان کششی یا رانشی در موتورها و ماشین‌آلات استفاده می‌شود. همچنین در صنایع مختلفی از جمله صنایع خودروسازی و تولید انرژی استفاده می‌شود.

گشتاور در موتورهای الکتریکی

در موتورهای الکتریکی، گشتاور تولید شده توسط موتور توان کششی را برای گرداندن چرخها ایجاد می‌کند. این اصطلاح به طور گسترده در صنعت خودروسازی و رباتیک نیز به کار می‌رود.

گشتاور در صنایع مختلف

گشتاور در صنایع مختلفی مانند صنعت هوافضا، صنایع دریایی، و صنعت نفت و گاز نیز کاربردهای خود را دارد.

تکنولوژی‌های اندازه‌گیری گشتاور

تکنولوژی‌های مدرن اندازه‌گیری گشتاور را توانسته‌اند بهبود ببخشند. این امر باعث افزایش دقت اندازه‌گیری و کاهش هزینه‌ها شده است.

خرید ترکمتر و گشتاور سنج

اگر به خرید دستگاه ترک متر یا گشتاور سنج دیجیتال با ارزان‌ترین قیمت و ضمانت نامه کتبی نیاز دارید، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی شرکت بهروز مراجعه کنید. همچنین در فروشگاه بهروز اگر به دنبال تجهیزات دیگر مثل مولتی متر ها، لوکس متر ها، توالی سنج ها از فروشگاه بهروز دیدن فرمایید.

جستجو بر اساس قیمت
جستجو بر اساس برند : EXTECH/USA FLIR/USA UNI-T/CHINA AZ/TAIWAN
ترکمتر لوترون مدل LUTRON TQ-8800

ترکمتر لوترون مدل LUTRON TQ-8800

تماس بگیرید
021-33940961-2 
ترکمتر دیجیتال اینسایز  IST-W30A

ترکمتر دیجیتال اینسایز IST-W30A

تماس بگیرید
021-33940961-2 
ترکمتر جغجغه ای تایوان مدل SPS

ترکمتر جغجغه ای تایوان مدل SPS

تماس بگیرید
021-33940961-2 
دینامومتر ام اس ای مدل MSI 7300

دینامومتر ام اس ای مدل MSI 7300

تماس بگیرید
021-33940961-2 
     ☎: 021-33940961 - 051-31774  - 📱:09229004394
کلیه حقوق این وبسایت مطعلق به شرکت بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با نام انحصاری BTMCO می باشد. Copyrights. © 2018 
MySupپشتیبانی