گوس متر یا تسلا متر چیست؟

تاريخ : ۱۳۹۱/۷/۲۲

گوس متر یا تسلا متر چیست؟

EMF/ELF متر میزان شد و نه جهت میدان تشعشع الکترو مغناطیسی را در رنج 1/ 0 الی 199 میلی گوس اندازه گیری می کند. میزان و درجه تشعشعات که در ویدئو ترمینال ها، فن ها، سیستم کنترل سیم کشی، خطوط برقی و غیره به کار رفته است را بسیار دقیق اندازه گیری کند.
EMF مخفف ELECTRO MAGNETIG FIELD میدان الکترو مغناطیسی می باشد و ELF مخفف EXTREMELY LOW FREQUNCY فرکانس بسیار پایین می باشد.

EMF چگونه کار می کند؟

سنسور تشعشع الکترو مغناطیسی دقیقا جلو پنل در زیر LCD قرار می گیرد و در همانجا میتوان واحد گوس یا تسلا را انتخاب نمود. به خاطر اینکه این دستگاه تک محوره می باشد ممکن است برای اندازه گیری کامل، در 3 جهت محور اندازه گیری نیاز باشد. شاخص بالاتر از رنج به شما اجازه می دهد که اگر میزان اندازه گیری شده بیشتر از 200 MG  شد مطلع شوید.

آداپتور مولتی متر EMF/ELF

مولتی متر آداپتور ها بر EMF/ELF نظارت می کنند و می تواند به هر مولتی متری 200 MV یا 2 VDC برای نمایش اهداف متصل شود. سنسور MV در سیگنال به مولتی متر یا ثبت کننده جداول خارج می کند.

روش کار گوس متر

سنسور تشعشع الکترو مغناطیسی دقیقا جلو پنل در زیر LCD قرار می گیرد و در همان جا می توان واحد گوس یا تسلا را انتخاب نمود.
به خاطر اینکه این دستگاه تک محوره می باشد ممکن است برای اندازه گیری کامل، در 3 جهت محور اندازه گیری نیازباشد. شاخص بالاتر از رنج به شما اجازه می دهد که اگر میزان اندازه گیری شده بیشتر از 200 MG  شد مطلع شوید.

کاربرد گوس متر

  • شرکت های تولید برق
  • کارخانجات تجهیزات الکترومغناطیسی مانند فن ها، ژنراتورها و ویدئو مانیتورها
  • ایستگاه های کامپیوتری
  • عیب یابی و تصدیق سیم کشی
  • تطبیق FCC
  • تعمیر و نگهداری نوار مغناطیسی
  • آزمایشگاه های کالیبراسیون
  • پایش و عیب یابی پسماند میدان های مغناطیسی باقی مانده از استفاده تجهیزاتی که این میدان را تولید می کنند، نظیر جرثقیل های آهنربایی
بطور کلی می توان گوس متر ها را به دو مدل تک محور و سه محور تقسیم کرد که در مدل سه محور برحسب x/y/z جهت میدان رو نمایش می دهد این پارامتر در زمینه برق های سه فاز یا مولدهای سه فاز اهمیت پیدا می کند همچنین در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نیز جهت بررسی میدان های مغناطیسی و الکتریکی بروی سایر دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در فرکانس های بالا در رده فرکانس RF باید از مدل های مخصوص ساخته شده در این فرکانس استفاده کرد. که برای فرستنده های مخابراتی و ماهواره ای و تلفن همراه استفاده ویژه ای داراست. جهت اندازه گیری برای میزان های کم از گوس متر و مقادیر زیاد تسلامتر استفاده می شود که قابل تبدیل به یکدیگر می باشند.
تسلا (T) واحد چگالی شار مغناطیسی (B) است و برابر است با ۱۰,۰۰۰ گوس.
الکتریسته ساکن نیز پارامتر دیگری است که در بعضی کارخانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وجود الکتریسیته ساکن بروی مواد اولیه باعث ایجاد مشکل در رنگ پذیری و یا ایجاد جرقه در مکان های قابل اشتعال شده که باید میزان آن اندازه گیری و تست شود.
همچنین میدان های مغناطیسی تاثیر نامطلوبی بر بدن می گذارددر واقع اکثر مغناطیس های بزرگ میدانی کمتر از چند تسلا تولید می کنند. بر اساس اسناد و مدارک موجود اثر این میدان چند تسلایی بر بدن انسان ناچیز بوده و پتانسیل خطر آن پایین است. افرادی که با دندان های پر شده در معرض میدان 1.5 تسلایی قرار گرفته اند، عنوان کرده اند که مزه عجیبی را در دهان حس نموده اند. و افرادی که دستشان را در میدان 10 تسلایی قرار داده اند گفته اند که: احساس سردی، درد در استخوان و مورمور شدن پوست را داشته اند. مطالعات آزمایشگاهی هم نشان داده که گلبول های قرمز خون در میدان 0.35 تسلایی به چرخش واداشته می شوند. به هرحال توصیه می شود که از ماندن بیش از 8 ساعت در محیطی که شدت میدان در آن 0.06 تسلا است، خودداری شود. ضمنا هیچ قسمت از بدن نباید برای مدت طولانی در میدانی تا 2 تسلا قرار گیرد. بر همین اصل نیز بازرسین کارخانه ها و مراکز بهداشت حرفه ای با استفاده از این دستگاه ها می توانند میزان خطر آفرینی یک محیط را برای کارگران و افرادی که در آن محیط فعالیت دارند ارزیابی کنند.

چه کسانی از گوس متر استفاده می کنند؟

بازرسین بهداشت حرفه ای، ناظرین کارخانه ها، بررسی میزان مغناطیس پذیری مواد اولیه در کارخانه های کاشی و دیگر صنایع، بررسی میزان میدان الکتریکی حاصل از جریان های شدید برق بروی دستگاه های الکترونیکی در دانشگاه ها و شرکت برق و مراکز تحقیقاتی
 

فروشگاه اینترنتی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز 

با افتخار اعلام می‌کنیم که ما، درشرکت تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز، به عنوان یکی از معتبرترین منابع تأمین تجهیزات اندازه‌گیری و ابزار دقیق در ایران حضور داریم و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم. ما با ارائه محصولاتی مانند: مولتی متر دیجیتال، کلمپ آمپرمتر، منبع تغذیه، بارومتر، گیج فشار، نیروسنج، فازمتر القایی، اهم‌متر، ترمومتر لیزری، دوربین دید در شب حرارتی، LCR متر، لوکس متر، بادسنج، کلرسنج، دوربین ترموویژن، و ابزارهای دقیق دیگر، به شما کمک می‌کنیم تا در پروژه‌ها و فعالیت‌های خود به بهترین شکل ممکن پیش بروید. از تجربه و تخصص ما برای اندازه‌گیری دقیق و موثرترین استفاده بهره‌مند شوید. ابزار دقیق بهروز نمایندگی هیوکی در ایران، نمایندگی تستو در ایران و همچنین نمایندگی برند های معروفی مثل فلوک، یونیتی، پی سی ای، کیوریتسو، اکستک، مارمونیکس و ... می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات، با کارشناسان ما در ارتباط باشید. بهروز، همیشه به سوی کیفیت و رضایت شماست.
     ☎: 021-33931174     051-31774    📱:09229004394
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با نام انحصاری BTMCO می باشد. Copyrights. © 2018