گوس متر یا تسلا متر چیست؟

  گوس متر یا تسلا متر چیست؟

تاريخ : ۱۳۹۱/۷/۲۲

گوس متر یا تسلا متر چیست؟

EMF/ELF متر میزان شد و نه جهت میدان تشعشع الکترو مغناطیسی را در رنج 1/ 0 الی 199 میلی گوس اندازه گیری می کند. میزان و درجه تشعشعات که در ویدئو ترمینالها ، فن ها ، سیستم کنترل سیم کشی ، خطوط برقی و غیره به کار رفته است را بسیار دقیق اندازه گیری کند.
EMF مخفف " ELECTRO MAGNETIG FIELD " میدان الکترو مغناطیسی می باشد و ELF مخفف EXTREMELY LOW FREQUNCY""  فرکانس بسیار پایین می باشد.

روش کار گوس متر

سنسور تشعشع الکترو مغناطیسی دقیقا جلو پنل در زیر LCD قرار می گیرد و در همان جا می توان واحد گوس یا تسلا را انتخاب نمود.
به خاطر اینکه این دستگاه تک محوره می باشد ممکن است برای اندازه گیری کامل، در 3 جهت محور اندازه گیری نیازباشد. شاخص بالاتر از رنج به شما اجازه می دهد که اگر میزان اندازه گیری شده بیشتر از 200 MG  شد مطلع شوید.

کاربرد گوس متر

  • شرکت های تولید برق
  • کارخانجات تجهیزات الکترومغناطیسی مانند فن ها، ژنراتورها و ویدئو مانیتورها
  • ایستگاه های کامپیوتری
  • عیب یابی و تصدیق سیم کشی
  • تطبیق FCC
  • تعمیر و نگهداری نوار مغناطیسی
  • آزمایشگاههای کالیبراسیون
  • پایش و عیب یابی پسماند میدان های مغناطیسی باقی مانده از استفاده تجهیزاتی که این میدان را تولید می کنند، نظیر جرثقیل های آهنربائی
بطور کلی می توان گوس متر ها را به دو مدل تک محور و سه محور تقسیم کرد که در مدل سه محور برحسب x / y / z جهت میدان رو نمایش می دهد این پارامتر در زمینه برق های سه فاز یا مولدهای سه فاز اهمیت پیدا می کند همچنین در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نیز جهت بررسی میدان های مغناطیسی و الکتریکی بروی سایر دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در فرکانس های بالا در رده فرکانس RF باید از مدل های مخصوص ساخته شده در این فرکانس استفاده کرد. که برای فرستنده های مخابراتی و ماهواره ای و تلفن همراه استفاده ویژه ای داراست. جهت اندازه گیری برای میزان های کم از گوس متر و مقادیر زیاد تسلامتر استفاده می شود که قابل تبدیل به یکدیگر می باشند.
تسلا (T) واحد چگالی شار مغناطیسی (B) است و برابر است با ۱۰,۰۰۰ گوس.
الکتریسته ساکن نیز پارامتر دیگری است که در بعضی کارخانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وجود الکتریسیته ساکن بروی مواد اولیه باعث ایجاد مشکل در رنگ پذیری و یا ایجاد جرقه در مکان های قابل اشتعال شده که باید میزان آن اندازه گیری و تست شود.
همچنین میدان های مغناطیسی تاثیر نامطلوبی بر بدن می گذارددر واقع اکثر مغناطیس های بزرگ میدانی کمتر از چند تسلا تولید می کنند. بر اساس اسناد و مدارک موجود اثر این میدان چند تسلایی بر بدن انسان ناچیز بوده و پتانسیل خطر آن پایین است. افرادی که با دندانهای پر شده در معرض میدان 1.5 تسلایی قرار گرفته اند، عنوان کرده اند که مزه عجیبی را در دهان حس نموده اند. و افرادی که دستشان را در میدان 10 تسلایی قرار داده اند گفته اند که: احساس سردی، درد در استخوان و مورمور شدن پوست را داشته اند. مطالعات آزمایشگاهی هم نشان داده که گلبولهای قرمز خون در میدان 0.35 تسلایی به چرخش واداشته می شوند. به هرحال توصیه می شود که از ماندن بیش از 8 ساعت در محیطی که شدت میدان در آن 0.06 تسلا است، خودداری شود. ضمنا هیچ قسمت از بدن نباید برای مدت طولانی در میدانی تا 2 تسلا قرار گیرد. بر همین اصل نیز بازرسین کارخانه ها و مراکز بهداشت حرفه ای با استفاده از این دستگاه ها می توانند میزان خطر آفرینی یک محیط را برای کارگران و افرادی که در آن محیط فعالیت دارند ارزیابی کنند.

چه کسانی از گوس متر استفاده می کنند؟

بازرسین بهداشت حرفه ای، ناظرین کارخانه ها ، بررسی میزان مغناطیس پذیری مواد اولیه در کارخانه های کاشی و دیگر صنایع ، بررسی میزان میدان الکتریکی حاصل از جریان های شدید برق بروی دستگاه های الکترونیکی در دانشگاه ها و شرکت برق و مراکز تحقیقاتی
 

لازرتل

از تخفیف ها و جدیدترین های تجهیزات اندازه گیری بهروز  با خبر شوید !

facebook    Twitter    googleplus    Instagram    aparat    Telegram
 
  
 
Copyrights. © 2018 by BTMCO                TEL:   021-33940961      051-31774
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با هدف ارائه خدمات در زمینه فروش و بازرگانی تجهیزات اندازه گیری، ابزار دقیق، تست و کالیبراسیون فعالیت خود را از سال 1380 آغاز نموده و با همکاری متخصصان و پژوهشگران کارآزموده سعی در خدمت رسانی به جامعه علمی و صنعتی کشور نموده است. یونیتی در ایران و افزایش بهره‌وری و توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات و محصولات، رویکرد اصلی این گروه بوده و تمامی تلاش مدیران و کارشناسان ما، شناسایی و تامین نیازهای مشتریان و کسب رضایت آنان می‌باشد. ما معتقدیم که استفاده از نیروهای جوان فنی و علمی کشور و اتکا به توان کارشناسان داخلی در توسعه فناوری‌های نوین، تنها راه دستیابی به اهداف متعالی کشور می‌باشد. در این راه انجام ماموریت این گروه با رویکرد به‌روز نگهداری قابلیت‌ها و توانایی‌های محصولات، ارائه خدمات حرفه‌ای به طرف‌های ذینفع، ارتقاء دانش فنی کارشناسان و تحقیق و پژوهش در حوزه صنعت از اصلی‌ترین راهبردهای گروه ما می‌باشد.
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز ارتباطات متناسب با نیاز واحدهای سازمان های پتروشیمی، واحد های ابزار دقیق، فنی و مهندسی، بهداشت و ایمنی کار، حفاظت و بازرس، نظارت و کنترل و تحقیق و توسعه می باشد که تجهیزاتی مانند: انواع ترنسمیتر فشار (گیج ها، اختلاف فشار)، ترنسمیتر دما (ترموکوپل، RTD)، ترنسمیتر سطح (التراسونیک ،سوئیچ های سطح و راداری)، ترسمیتر مایعات (کنداکتیویتی، PH سنج، کدورت سنج)، فلومترها (توربینی، فلو سوئیچ ها، ورتکس مغناطیسی)، اکچویتورها (فلومتر،شیرهای اطمینان، نوری ،پوزیشنر)، انواع سنسور ها (نوری، خازنی، القایی، حرکتی، جابه جایی، دودی، دما فشار)، کالیبراتورها (کالیبراتور ولتاژ، کالیبراتور جریان، کالیبراتور فشار، کالیبراتور دما) آنالایزها (آنالایزه گازها، پاور آنالایزر و هارموونیک آنالایزر و … را شامل می شود.
MySupپشتیبانی