پرگار اندازه گیری

تاريخ : ۱۳۹۱/۹/۸

پرگار اندازه گیری و انواع آن 

پرگارها جزو وسایل نقل اندازه می باشند که با این وسایل اندازه گیری طول قطعات به طور غیر مستقیم امکان پذیر بوده و با توجه به دقتی که در اندازه گیری از آنها انتظار داریم، ‌از وسیله اندازه گیری مناسبی (خط کش یا کلیس) برای میزان کردن یا خواندن آنها کمک می گیریم،‌ دقت اندازه گیری ابزارهای اندازه گیری مانند پرگارها، بستگی به حساسیت دست اندازه گیر دارد زیرا لمس صحیح این نوع ابزارها با کار، میزان دقت اندازه گیری را تعیین می کند و این نیاز به داشتن احساس قوی (حساسیت دست،‌حس لامسه) و تجربه دارد.

کاربرد پرگارهای اندازه گیری

این ابزارها وسائلی هستند که بعنوان وسائل کمکی اندازه گیری به کار گرفته می ‌شوند که توسط آنها می توان ابعاد داخلی، خارجی و فواصل بین خطوط و قطعات را اندازه گرفت. اساس ساختمان این ابزار متشکل از یک جفت ساق قوسی شکل که توسط پیچ و مهره و یا پرچ با واشرهایی در اطراف به هم وصل می شوند. برای کار با این ابزار اصولا امتداد و طرف خمیده ساق را با کار تماس داشته سپس توسط پیچ و مهره اندازه را ثابت نموده و سپس با کمک یک وسیله اندازه گیری طولی مدرج اندازه جدا شده بین دو ساق پرگار را می خوانیم حال به شرح انواع این نوع پرگار می پردازیم.
 

روش کار با پرگار اندازه گیری

در اندازه گیری قطر شیار داخلی، ابتدا پایه های پرگار را مطابق شکل زیر در حالتی که دهانه آن با دست جمع شده است،‌ داخل سوراخ قرار می دهیم، ‌سپس بازوهای پرگار را آنقدر می بندیم که پیشانی مهره به بازوی پرگار برسد، در پایان بازوهای پرگار را با دست جمع می کنیم و پرگار را از سوراخ خارج می کنیم و اندازه منتقل شده را به وسیله کولیس اندازه می گیریم.
 پرگار های اندازه گیری
 

انواع پرگار اندازه گیری

پرگار پله ای نامتقارن

از پرگار پله ای نامتقارن می توان برای ایجاد جای خار روی محورها استفاده نمود. برای این کار قطعه کار را روی صفحه صافی قرار داده و دو قطعه در دو طرف آن به عنوان نگهدارنده قرار داده و ساق خمیده را به بدنه میله مماس می کنیم. سپس توسط ساق نیز خط لازم را روی میله رسم می کنیم. و در مرحله بعدی جای خار را توسط تیغه فرز در می آوریم.
 

پرگار پیچ سنج

این پرگارها دارای سر کروی بوده که اندازه گیری توسط آنها مقایسه ای است به عبارت دیگر قبلا بایستی اندازه پرگار از روی نمونه مورد نظر میزان شده باشد. با این پرگار اندازه واقعی قطر خارجی، قطر داخلی، و یا متوسط را نمی توان گرفت بلکه از طریق فوق می توان به درستی و یا نادرستی پیچ پی برده. نوع دیگری از این پرگار دارای سرهای سوزنی بوده که این سرها نسبت به هم اندازه گام پیچ اختلاف دارند این پرگارها برای اندازه‌گیری قطر داخلی پیچ به کار می روند. در ورقکاری،‌ برای رسم دوایر بزرگتر از پرگارهای کشویی استفاده می شود.
 

پرگار بازودار

نوع دیگر پرگار میله ای یا پرگار بازودار است که برای رسم دایره روی سطوح تخت یا دارای منحنی از آن استفاده می شود این پرگار دو بازو دارد که فاصله آنها تا میله مرکزی قابل تنظیم به وسیله پیچ قابل تثبیت است. ارتفاع نوک تیز بازو در این پرگار همزمان با رسم دایره تغییر می کند.

فروشگاه اینترنتی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز 

با افتخار اعلام می‌کنیم که ما، درشرکت تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز، به عنوان یکی از معتبرترین منابع تأمین تجهیزات اندازه‌گیری و ابزار دقیق در ایران حضور داریم و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم. ما با ارائه محصولاتی مانند: مولتی متر دیجیتال، کلمپ آمپرمتر، منبع تغذیه، بارومتر، گیج فشار، نیروسنج، فازمتر القایی، اهم‌متر، ترمومتر لیزری، دوربین دید در شب حرارتی، LCR متر، لوکس متر، بادسنج، کلرسنج، دوربین ترموویژن، و ابزارهای دقیق دیگر، به شما کمک می‌کنیم تا در پروژه‌ها و فعالیت‌های خود به بهترین شکل ممکن پیش بروید. از تجربه و تخصص ما برای اندازه‌گیری دقیق و موثرترین استفاده بهره‌مند شوید. ابزار دقیق بهروز نمایندگی هیوکی در ایران، نمایندگی تستو در ایران و همچنین نمایندگی برند های معروفی مثل فلوک، یونیتی، پی سی ای، کیوریتسو، اکستک، مارمونیکس و ... می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات، با کارشناسان ما در ارتباط باشید. بهروز، همیشه به سوی کیفیت و رضایت شماست.
     ☎: 021-33931174     051-31774    📱:09229004394
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با نام انحصاری BTMCO می باشد. Copyrights. © 2018