سنکروسکوپ چیست؟

 سنکروسکوپ چیست؟

تاريخ : ۱۳۹۱/۹/۲۳

سنکروسکوپ چیست؟

سنکروسکوپ دستگاهی است که برای ایجاد زاویه فاز و نیز هماهنگ سازی فرکانس بین جریان متناوب (AC)  منابع قدرت استفاده می شود.

به چه دلیل زیر ژنراتورها را با یگدیگر موازی میکنند؟

 1. بالا بردن قابلیت اطمینان سیستم
 2. امکان برنامه ریزی برای تعمیرات دوره ای
 3. افزایش راندمان
 4. نیاز به واحد های رزرو کوچک
 
نکته:  قبل از موازی کردن باید چک شود که آیا دو ژنراتور شرایط لازم را دارند!
 

شرایط لازم برای موازی کردن ژنراتورها:

 1. دامنه ولتاژ فازها یک باشد.
 2. توالی فازها یکی باشد.
 3. ولتاژ ها هم فاز باشند.
 4. برابری فرکانس ژنراتور

 سنکروچک چیست؟

برای چک کردن شرایط بالا از (سنکروچک) استفاده میکنند.
این یک معیار ایمنی بسیار مهمی است که شبکه های قدرت  AC و یا خروجی ژنراتور را به هم متصل می کند.
 سنکروسکوپ دو نوع اصلی الکترو مکانیکی و الکترونیکی تولید می شود.
سنکروسکوپ الکترو مکانیکی از مجموعه ای از سیم پیچ های مخالف استاتیک و روتور که به یک نمایشگر متصل شده اند تشکیل شده است.

سنکروسکوپ چیست؟ 
اجزای سنکروسکوپ الکترونیکی

سنکروسکوپ الکترونیکی از یک ریزپردازنده برای محاسبه و یک LED و صفحه نمایش دیجیتال که وضعیت ورودی را نشان می دهد تشکیل شده است.
ولتاژ منبع تغذیه جریان متناوب بصورت یک شکل موج سینوسی صاف متناوب بین مقادیر  پیک  مثبت و منفی می باشد.
مقادیر اوج به عنوان دامنه به منبع شناخته شده است، تعداد سیکل که در ثانیه رخ می دهد به عنوان فرکانس شناخته شده است.
هنگامی که دو نیرو منابع AC  دارای دامنه مشابه و یا ولتاژ می باشند در یک زمان به مقادیر پیک مثبت و منفی می رسند.
زمانی که دو منبع تغذیه AC با هم موازی می شوند بسیار مهم است که از نظر ولتاژ، فرکانس و نوع فاز با یکدیگر مشابه باشند. در غیر اینصورت به شبکه آسیب جدی وارد می شود.
 
هنگامی که ژنراتور و شبکه با هم ترکیب می شوند، سنکروسکوپ هر گونه اختلاف بین این دو را نشان می دهد. اگر اختلافی وجود داشته باشد، سرعت ژنراتور می تواند تنظیم شود تا سنکروسکوپ تعادل کامل را نمایش می دهد؛ در این نقطه، وسایل دارای ایمنی بیشتری است.

انواع سنکروسکوپ 

دو نوع اساسی از سنکروسکوپ وجود دارد.

1. الکترو مکانیکی

روابط فاز و فرکانس را بوسیله یک نمایشگر یا شاخص نشان می دهد. ساختمان این دستگاه شبیه به یک موتور الکتریکی است. این نوع از مجموعه ای از سیم پیچ های استاتور استاتیک مخالف 90 درجه، یک سیم پیچ قطبی، و یک روتور تشکیل شده است. یکی از منبع تغذیه به سیم پیچ استاتور و دیگری سیم پیچ قطبی متصل می شوند.
در صورتی که فاز و فرکانس دو منبع متفاوت باشد، روتور خواهد چرخید.

2. سنکروسکوپ الکترونیک

این نوع با بهره گیری از یک ریزپردازنده طراحی شده برای نمونه و فاز و خصوصیات های فرکانس دو منبع قدرت AC  را مقایسه می کند. سنکروسکوپ نوع دوم معمولا دارای یک مجموعه دایره ای از LED در پانل جلویی که میزان اختلاف فاز و فرکانس را نشان می دهد.

 مشخصات و ویژگی های یک سنكروسكوپ چیست؟

دستگاه سنکروسکوپ دارای مدار استاین مدارها در بهبود ساختنمان I/Q نیز بعنوان شاخصی است که اگر فرکانس تحت کنترل بیش از حد نوسان ( بالا و پایین) داشته باشد نشان می دهد که نوسانات در چه جهتی بوده تا بتوان فرکانس را اصلاح نمود.
 • LEDscope
 • یک شاخص جایگزین برای WWVB مبتنی بر مقایسه دقیق فرکانس
 • یک جایگزین برای  LED ها نشانگر I / Q
 • synchroscope LED ها نشانگر I / Q هستند (برای نشان دادن و نیز نمایشگر چیزی که در جریان است). آنها همچنین در کنترل دقیق و یا استاندارد فرکانس ها کاربرد دارند.
LED scope می تواند برای LED هایI/Q , کامپیوترها و اسیلوسکوپ ها استفاده شود.
این مدار یک مدار دیکودر ساده است.همان طور که از مدار پیداست دو خط I  وQ به چهار خط خروجی که چهار درایور را تغذیه می کند متصل شده اند این مدار توسط گیتهای مقایسه کننده, فرکانس تولید شده خروجی را کنترل می کند.
سنكروسكوب  

صفحه نمایش LEDscope

داری چهار LED  خارجی است.
LED  زرد رنگ  در مرکز قرار گرفته و سایر LED ها جهت چرخش را نشان می دهند. 
جهت چرخش نشان می دهد که آیا اسیلاتور بالاتر یا پایین تر فرکانس نامی آن تحت کنترل می باشد. بطور معمول اگر جهت چرخش در سمت جهت چرخش عقربه های ساعت باشد نشان دهنده این است که اسیلاتور بیشتر از فرکانس نامی است و اگر جهت چرخش خلاف جهت چرخش عقربه های ساعت باشد نشان دهنده این است که اسیلاتور کمتر از فرکانس نامی است.
 
جهت چرخش را می توان با معکوس ورودی های I و Q معکوس کرد.
 
سرعت چرخش بیانگر ضریب خطای فرکانس ( آفست) می باشد. این ضریب خطا متاسب با موتورهای پله ای سنکروسکوپ می باشد.
Frequency Error Factor = dNφ/dt = dN x 1/1000000 x 1/dt.
بعنوان مثال یک گام بر ثانیه بیانگر آفست1061[1*1/1000000*1/1]  است. یک گام بر 10 ثانیه نشان دهنده 1/107 و یک گام بر 100 ثانیه نشان دهنده 1/108 و ...
 

لازرتل

از تخفیف ها و جدیدترین های تجهیزات اندازه گیری بهروز  با خبر شوید !

facebook    Twitter    googleplus    Instagram    aparat    Telegram
 
  
 
Copyrights. © 2018 by BTMCO                TEL:   021-33940961      051-31774
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با هدف ارائه خدمات در زمینه فروش و بازرگانی تجهیزات اندازه گیری، ابزار دقیق، تست و کالیبراسیون فعالیت خود را از سال 1380 آغاز نموده و با همکاری متخصصان و پژوهشگران کارآزموده سعی در خدمت رسانی به جامعه علمی و صنعتی کشور نموده است. یونیتی در ایران و افزایش بهره‌وری و توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات و محصولات، رویکرد اصلی این گروه بوده و تمامی تلاش مدیران و کارشناسان ما، شناسایی و تامین نیازهای مشتریان و کسب رضایت آنان می‌باشد. ما معتقدیم که استفاده از نیروهای جوان فنی و علمی کشور و اتکا به توان کارشناسان داخلی در توسعه فناوری‌های نوین، تنها راه دستیابی به اهداف متعالی کشور می‌باشد. در این راه انجام ماموریت این گروه با رویکرد به‌روز نگهداری قابلیت‌ها و توانایی‌های محصولات، ارائه خدمات حرفه‌ای به طرف‌های ذینفع، ارتقاء دانش فنی کارشناسان و تحقیق و پژوهش در حوزه صنعت از اصلی‌ترین راهبردهای گروه ما می‌باشد.
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز ارتباطات متناسب با نیاز واحدهای سازمان های پتروشیمی، واحد های ابزار دقیق، فنی و مهندسی، بهداشت و ایمنی کار، حفاظت و بازرس، نظارت و کنترل و تحقیق و توسعه می باشد که تجهیزاتی مانند: انواع ترنسمیتر فشار (گیج ها، اختلاف فشار)، ترنسمیتر دما (ترموکوپل، RTD)، ترنسمیتر سطح (التراسونیک ،سوئیچ های سطح و راداری)، ترسمیتر مایعات (کنداکتیویتی، PH سنج، کدورت سنج)، فلومترها (توربینی، فلو سوئیچ ها، ورتکس مغناطیسی)، اکچویتورها (فلومتر،شیرهای اطمینان، نوری ،پوزیشنر)، انواع سنسور ها (نوری، خازنی، القایی، حرکتی، جابه جایی، دودی، دما فشار)، کالیبراتورها (کالیبراتور ولتاژ، کالیبراتور جریان، کالیبراتور فشار، کالیبراتور دما) آنالایزها (آنالایزه گازها، پاور آنالایزر و هارموونیک آنالایزر و … را شامل می شود.
MySupپشتیبانی