فلورايد چيست و فلورايد سنج چيست؟

 فلورايد چيست و فلورايد سنج چيست؟

تاريخ : ۱۳۹۱/۹/۲۷

فلوراید چیست وفلوراید سنج چیست؟

فلوراید یكی از عناصر معدنی موجود در طبیعت است كه در محیط بصورت یون فلوراید باقی نمانده و بصورت فلورین یافت می شود.
بی تردید فلوراید یكی از عوامل بسیار مهم در كنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان، هم در كودكان و هم در نوجوانان بوده است. مطالعات وسیع نشان داده است كه خواص ضد پوسیدگی فلوراید به روش های مختلفی اعمال می گردد:
1- افزایش مقاومت نسج دندان به پوسیدگی
2- كاهش پتانسیل پوسیدگی زایی پلاك دندان

چگونه از فلوراید استفاده کنیم؟

بطور كلی دو روش استفاده از فلوراید وجود دارد: (روش سیستمیك ـ روش موضعی)

روش سیستمیك:

1) فلوراید آب آشامیدنی

مناسب ترین و ایده آل ترین روش پیشگیری از پوسیدگی می باشد. میزان اپتیمم آن برای كاهش پوسیدگی 0.7 تا 1.2 PPM ( برحسب آب و هوای منطقه) است. در نواحی گرم مقدار مصرف روزانه آب نوشیدنی بالاتر بوده و طبعاً فلوراید آن باید پایین تر باشد و برعكس. مقادیر بالاتر فلوراید آب، دندانها را بدشكل می سازد وآب اینگونه مناطق باید دفلوریده شود. افراد در مناطقی كه فلوراید آب آنها كمتر از میزان اپتیمم است. باید مكمل فلوراید دریافت دارند.

2) مكمل فلوراید

به شكل قرص و قطره می باشد و فقط برای كودكانی كه غلظت فلوراید آب آشامیدنی آنها كمتر از حد مجاز می باشد، با توجه به سن كودك، تحت نظر دندانپزشك تجویز می گردد.
فلورايد چيست و فلورايد سنج چيست ؟؟ 

روش موضعی:

1) فلورایدتراپی توسط دندانپزشك

دندانپزشك محلول، ژل یا وارنیش های تغلیظ شده فلوراید را براساس ریسك و شدت پوسیدگی بكار می برد. فلوراید تراپی حرفه ای در افراد فاقد پوسیدگی و یا دارای پوسیدگی خفیف، هر 6 ماه یكبارانجام شده و در پوسیدگی های متوسط و شدید، فواصل مصرف آن كمتر می باشد. پس از فلوراید تراپی به مدت 30 دقیقه به كودك اجازه خوردن و نوشیدن نباید داده شود.

2) فلورایدی كه توسط خود بیمار استفاده می شود:

  • خمیر دندانهای حاوی فلوراید
  • دهانشویه های فلوراید

 

خمیر دندانهای حاوی فلوراید:
بی شك، شایعترین و وسیع ترین روش استفاده از فلوراید موضعی، خمیردندان می باشد. توصیه می شود در كودكان بالای 3 سال از اینگونه خمیر دندانها استفاده شود. این خمیردندانها در كودكان زیر 6 سال بایستی با نظارت والدین و با احتیاط مصرف شود. [به اندازه یك نخود (Pea Size )]
دهانشویه های فلوراید:
مصرف این دهانشویه ها در كودكان زیر 6 سال، بعلت عدم توانایی در كنترل رفلكس بلع توصیه نمی شوند، مگر اینكه استفاده سیستمیك فلوراید مورد نظر باشد.
استفاده از دهانشویه ها در موارد پوسیدگیهای متوسط و یا برای افراد با ریسك بالای پوسیدگی توصیه می گردد. در بیشتر مطالعات، دهانشویه 2/0 درصد سدیم فلوراید به شكل هفتگی و 05/0 درصد سدیم فلوراید بصورت روزانه (قبل از خواب و پس از مسواك دندانها) تجویز می گردد.

عوارض جانبی فلوراید

استفاده از میزان بالای فلوراید به شكل سیستمیك، مشابه هر داروی دیگر عوارضی را در پی خواهد داشت، بویژه در كودكان، مصرف سیستمیك فلوراید باید با احتیاط باشد.
علائم مسمومیت حاد با فلوراید، تهوع، استفراغ ودرد شكم می باشد.
مسمومیت مزمن (فلوروزیس دندانی): عبارت است از جذب مقادیر اضافی فلوراید در طی یك دوره طولانی زمان تكامل دندانها و عامل اصلی آن مصرف آب آشامیدنی حاوی مقادیر بالای فلوراید در نوزادان و كودكان طی 6 سال اول زندگی است.
در خفیف ترین شكل: فلوروزیس خال یا لكه های كوچك سفید مات روی مینای دندانها است و با شدت گرفتن آن لكه ها قهوه ای شده و به تدریج فرورفتگی ایجاد می شود. 
كلمات مرتبط با تجهیزات آب: كلر سنج آب-كنداكتیوی متر آب-سختی سنج آب-املاح سنج آبشوری سنج آب-كیفیت سنج آب- اكسی‍ژن متر-اسید سنج آب

لازرتل

از تخفیف ها و جدیدترین های تجهیزات اندازه گیری بهروز  با خبر شوید !

facebook    Twitter    googleplus    Instagram    aparat    Telegram
 
  
 
Copyrights. © 2018 by BTMCO                TEL:   021-33940961      051-31774
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با هدف ارائه خدمات در زمینه فروش و بازرگانی تجهیزات اندازه گیری، ابزار دقیق، تست و کالیبراسیون فعالیت خود را از سال 1380 آغاز نموده و با همکاری متخصصان و پژوهشگران کارآزموده سعی در خدمت رسانی به جامعه علمی و صنعتی کشور نموده است. یونیتی در ایران و افزایش بهره‌وری و توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات و محصولات، رویکرد اصلی این گروه بوده و تمامی تلاش مدیران و کارشناسان ما، شناسایی و تامین نیازهای مشتریان و کسب رضایت آنان می‌باشد. ما معتقدیم که استفاده از نیروهای جوان فنی و علمی کشور و اتکا به توان کارشناسان داخلی در توسعه فناوری‌های نوین، تنها راه دستیابی به اهداف متعالی کشور می‌باشد. در این راه انجام ماموریت این گروه با رویکرد به‌روز نگهداری قابلیت‌ها و توانایی‌های محصولات، ارائه خدمات حرفه‌ای به طرف‌های ذینفع، ارتقاء دانش فنی کارشناسان و تحقیق و پژوهش در حوزه صنعت از اصلی‌ترین راهبردهای گروه ما می‌باشد.
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز ارتباطات متناسب با نیاز واحدهای سازمان های پتروشیمی، واحد های ابزار دقیق، فنی و مهندسی، بهداشت و ایمنی کار، حفاظت و بازرس، نظارت و کنترل و تحقیق و توسعه می باشد که تجهیزاتی مانند: انواع ترنسمیتر فشار (گیج ها، اختلاف فشار)، ترنسمیتر دما (ترموکوپل، RTD)، ترنسمیتر سطح (التراسونیک ،سوئیچ های سطح و راداری)، ترسمیتر مایعات (کنداکتیویتی، PH سنج، کدورت سنج)، فلومترها (توربینی، فلو سوئیچ ها، ورتکس مغناطیسی)، اکچویتورها (فلومتر،شیرهای اطمینان، نوری ،پوزیشنر)، انواع سنسور ها (نوری، خازنی، القایی، حرکتی، جابه جایی، دودی، دما فشار)، کالیبراتورها (کالیبراتور ولتاژ، کالیبراتور جریان، کالیبراتور فشار، کالیبراتور دما) آنالایزها (آنالایزه گازها، پاور آنالایزر و هارموونیک آنالایزر و … را شامل می شود.
MySupپشتیبانی