ارت سنج چهارسیمه

در مورد عبارت های مقاومت ویژه ی الکتریکی خاک چیست و چگونه مقاومت ویژه خاک اندازه گیری می شود؟ارت سنج چیست ؟ ساختمان ارت سنج چگونه است ؟ بهترین و برترین نمایندگی فروش ارت تستر کجاست ؟  در این مقاله سعی داریم تا تمامی جواب های سوالات شما را بدهیم.
  • شرکت تجهیزات اندازه گیری بهروز که مرجع تخصصی آموزش و فروش و ارائه بهترین قیمت در مورد این دستگاه یعنی ارت سنج چهارسیمه، و تستر مقاومت زمین است. با ارائه آموزش ها بصورت تخصصی و کاملا رایگان  در خدمت کلیه مهندسین و کاربران محترم جهت سنجش میزان مقاومت ویژه خاک می باشد.
  •  این مجموعه قیمت ارت سنج چهارسیمه، تستر مقاومت زمین با ارزانترین قیمت به شما ارائه می کند.

 مقاومت خاک -آیا مقاومت خاک در مناطق مختلف فرقی دارد ؟  

در اینجا با توجه به اینکه مقاومت هر خاک با توجه به عناصر تشکیل دهنده متفاوت می باشد. بطوریکه مقاومت ویژه ی الکتریکی خاک (Soil Resistivity) عبارت از میزان مقاومت حجم مشخصی از خاک در مقابل عبور جریان الکتریسیته از سطح مقطعی معلوم و متناسب با آن حجم می باشد.
و با واحد اهم و بوسیله دستگاه های تخصصی ارت سنج چهارسیمه، مقاومت سنج زمین ویژه مقاومت خاک سنجیده می شود. به عبارت دیگر این ویژگی مشخصه مطلوب یا نا مطلوب بودن یک خاک از نظر رسانایی الکتریکی است. در نتیجه استفاده از خاک را برای احداث پایانه زمین (ارت) و اجرای چاه ارت مشخص می کند.
                  مقاومت خاک را با ارت سنج اندازه گیری میکنند
 

پایانه زمین - بهترین خاک برای ایجاد پایانه زمین کدام است؟

از آنجا که منظور اصلی ایجاد پایانه زمین (ارت) تخلیه بارهای الکتریکی و جریان های ناخواسته می باشد، خاک های دارای مقاومت ویژه الکتریکی پایین تر برای ایجاد پایانه زمین (ارت) مناسب تر می باشند. از اینروست که ما برای کارگذاری الکترود زمین (ارت) مانند صفحه یا میله، به دنبال محل عمیق تر(مانند چاه) یا مرطوب تر (مانند فضای سبز) هستیم. مقاومت ویژه خاک های رسی، مرطوب و حاوی نمک پایین است. متقابلا مقاومت ویژه خاک های خشک، سنگلاخی و صخره ای زیاد است. بنابراین برای احداث پایانه زمین مناسب نیستند.

جدول مقاومت ویژه خاک

مقادیر تقریبی مقاومت ویژه ی الکتریکی خاک برای تعدادی از خاک های رایج  به نقل از استاندارد در جدول زیر آورده شده است: 
 
نوع خاک
مقاومت (اهم)
 مقاومت مخصوص زمین خاک باغچه ای خاک برگ  5 الی 50 اهم
 خاک رسی  8 الی 50 اهم
 مخلوط شن و ماسه و رس  25 الی 40 اهم
 خاک شن و ماسه ای    60 الی 100 اهم
 خاک سنگلاخی و سنگی   200 الی 1000 اهم

اتصال به زمین و محافظت از تجهیزات الکتریکی

 تمام تجهیزات دارای سیستم برقی از طریق  الکترود از دستگاه به زمین متصل شده اند. این اتصال به زمین، تجهیزات و کارکنان را از جریان خطا محافظت می کند. همان طور که میدانید مقاومت زمین بسیار پایین است، به همین جهت جریان خطا از طریق الکترود های تعبیه شده  از زمین عبور می‌کند. با این روش سیستم از هرگونه آسیبی مصون میماند.
الکترودهای زمین در محافظت از تجهیزات با ریسک آسیب بالا نقش بسزایی دارد. مثلاً از آنها در هنگام برخورد صاعقه و اسپایک های ولتاژی محافظت می کند. مدار سه فازه خنثی ارت تستر نیز برای محافظت از آنها به الکترودهای زمین متصل می‌شود.
 
ارت تستر کلمپی سیم اتصال به زمین از تجهیزات برقی محافظت میکند

تستر مقاومت زمین -ارت تستر چیست؟  

قبل از متصل کردن تجهیزات به زمین رعایت این نکته بسیار ضروری است که مقاومت آن ناحیه خالی که باید در آن چاله اتصال به زمین کنده شود محاسبه گردد. زمین باید دارای مقاومت کم بوده تا جریان خطا به راحتی از زمین بگذرد. مقاومت زمین با استفاده از ارت تستر ها اندازه گیری می شود.

ساختمان تستر ارت - ارث تستر ها از چه اجزایی تشکیل میشوند؟ 

در ساختمان ارث تسترها ژنراتور دستی به کار رفته است. دو بخش اصلی تستر های مقاومت زمین شامل معکوس کننده جریان چرخشی و یکسوکننده می باشد. این قسمت بر روی شفت ژنراتور دی سی نصب شده اند. به دلیل داشتن یکسو کننده ارت تستر فقط بر روی جریان دی سی کار میکند. تستر دارای دو محل اتصال به همراه معکوس کننده و یکسو کننده جریان می‌باشد.

برس های ثابت-کموتاتور چیست؟

  • هر محل اتصال از ۴ برس ثابت تشکیل شده است. کموتاتور  قسمتی از ارت تستر  است که برای تبدیل جهت جریان استفاده می شود. در این قسمت به صورت سری به آرمیچر ژنراتور متصل می گردد. از برس ها برای انتقال نیرو از قسمتهای ثابت به قسمت‌های متحرک دستگاه استفاده می گردد.
  • چیدمان برس ها را می توان به گونه ای انجام داد که حتی پس از چرخش کموتاتور به طور متناوب به یکی از قسمتها متصل گردند. برس ها و کموتاتورها همیشه به یکدیگر متصل می باشند. ارت تستر ها شامل دو نوع فشار و سیم پیچ های  جریان می‌باشد.

سیم پیچ ها- سیم پیچ ها چگونه در ارت سنج جای گرفته اند؟ 

هر سیم پیچ دارای دو پایان میباشد. جفت سیم پیچ فشار و سیم پیچ جریان در سرتاسر آهنربای دائمی تعبیه شده در آن قرار می گیرد. یک جفت سیم پیچ جریان و فشار دارای اتصال کوتاه است و به الکترود های کمکی متصل می گردد. یک انتهای سیم پیچ فشار به یکسو کننده و انتهای دیگر آنها به الکترود زمینی متصل است.
 ساختمان ارت تستر
 

نحوه اتصال دستگاه تست ارت

اتصال دستگاه به میل های ولتاژ و جریان الکترود اصلی به دو شکل امکان پذیر است:
الف -بازرسی فنی و تست چاه ارت با روش چهار سیمه : در این روش تست چاه ارت ترمینال های P1 و C1 با دو سیم مجزا به الکترود اصلی متصل شده وP2 و C2 هم به ترتیب به میل های ولتاژ و جریان وصل می شوند .این روش در دستگاه های سه ترمیناله ) سه سیمه( قابلیت اجرا ندارند. 
ب-بازرسی فنی و تست چاه ارت با روش سه سیمه : در این روش تست چاه ارت P1و C1 به کمک رابط )یا جامپر( به هم متصل شده و توسط یک سیم مشترک به الکترود اصلی P2 و C2 هم به ترتیب به میل های ولتاژ و جریان وصل می شوند .در برخی دستگاه های ارزان قیمت ترمینال های P1 و C1 در داخل دستگاه به هم متصل شده و معموال E نامگذاری می شوند . بدیهی است چنین دستگاه هایی قابلیت اندازه گیری به روش چهار سیمه را ندارند.

ارت سنج دو سیمه یا سه سیمه؟ تفاوت دو روش فوق چیست؟ 

تفاوت مهم این دو روش تست چاه ارت در این است که در روش تست چاه ارت سه سیمه، مقاومت سیم رابط الکترود اصلی در مقدار مقاومت اندازه گیری وارد شده و زمانی که مقاومت الکترود اصلی کوچک باشد، ممکن است ایجاد خطا کند. بنابراین می توان گفت در تست چاه ارت با روش اندازه گیری سه سیمه، بهتر است دستگاه ارت تستر در نزدیکی الکترود زمین قرار گیرد. 

جستجو بر اساس قیمت
جستجو بر اساس برند : EXTECH/USA FLIR/USA UNI-T/CHINA AZ/TAIWAN
ارت سنج یا تستر مقاومت زمین پیشرفته یونی تی مدل UNI-T UT-572

ارت سنج یا تستر مقاومت زمین پیشرفته یونی تی مدل UNI-T UT-572

قیمت : ۲۹,۶۴۲,۰۰۰   تومان 32,950,000 تومان
021-33940961-2 
ارت سنج چهارسیمه اکستک GRT300

ارت سنج چهارسیمه اکستک GRT300

تماس بگیرید
021-33940961-2 

با  ثبت ایمیل خود، از تخفیف ها و جدیدترین های تجهیزات اندازه گیری بهروز  با خبر شوید !

facebook    Twitter    googleplus    Instagram    aparat    Telegram
 
  
 
Copyrights. © 2018 by BTMCO                TEL:   021-33940961      051-31774
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با هدف ارائه خدمات در زمینه فروش و بازرگانی تجهیزات اندازه گیری، ابزار دقیق، تست و کالیبراسیون فعالیت خود را از سال 1380 آغاز نموده و با همکاری متخصصان و پژوهشگران کارآزموده سعی در خدمت رسانی به جامعه علمی و صنعتی کشور نموده است. یونیتی در ایران و افزایش بهره‌وری و توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات و محصولات، رویکرد اصلی این گروه بوده و تمامی تلاش مدیران و کارشناسان ما، شناسایی و تامین نیازهای مشتریان و کسب رضایت آنان می‌باشد. ما معتقدیم که استفاده از نیروهای جوان فنی و علمی کشور و اتکا به توان کارشناسان داخلی در توسعه فناوری‌های نوین، تنها راه دستیابی به اهداف متعالی کشور می‌باشد. در این راه انجام ماموریت این گروه با رویکرد به‌روز نگهداری قابلیت‌ها و توانایی‌های محصولات، ارائه خدمات حرفه‌ای به طرف‌های ذینفع، ارتقاء دانش فنی کارشناسان و تحقیق و پژوهش در حوزه صنعت از اصلی‌ترین راهبردهای گروه ما می‌باشد.
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز ارتباطات متناسب با نیاز واحدهای سازمان های پتروشیمی، واحد های ابزار دقیق، فنی و مهندسی، بهداشت و ایمنی کار، حفاظت و بازرس، نظارت و کنترل و تحقیق و توسعه می باشد که تجهیزاتی مانند: انواع ترنسمیتر فشار (گیج ها، اختلاف فشار)، ترنسمیتر دما (ترموکوپل، RTD)، ترنسمیتر سطح (التراسونیک ،سوئیچ های سطح و راداری)، ترسمیتر مایعات (کنداکتیویتی، PH سنج، کدورت سنج)، فلومترها (توربینی، فلو سوئیچ ها، ورتکس مغناطیسی)، اکچویتورها (فلومتر،شیرهای اطمینان، نوری ،پوزیشنر)، انواع سنسور ها (نوری، خازنی، القایی، حرکتی، جابه جایی، دودی، دما فشار)، کالیبراتورها (کالیبراتور ولتاژ، کالیبراتور جریان، کالیبراتور فشار، کالیبراتور دما) آنالایزها (آنالایزه گازها، پاور آنالایزر و هارموونیک آنالایزر و … را شامل می شود.
MySupپشتیبانی