ارت سنج چهارسیمه

در مورد عبارت های مقاومت ویژه ی الکتریکی خاک چیست و چگونه مقاومت ویژه خاک اندازه گیری می شود؟ارت سنج چیست ؟ ساختمان ارت سنج چگونه است ؟ بهترین و برترین نمایندگی فروش ارت تستر کجاست ؟  در این مقاله سعی داریم تا تمامی جواب های سوالات شما را بدهیم.
  • شرکت تجهیزات اندازه گیری بهروز که مرجع تخصصی آموزش و فروش و ارائه بهترین قیمت در مورد این دستگاه یعنی ارت سنج چهارسیمه، و تستر مقاومت زمین است. با ارائه آموزش ها بصورت تخصصی و کاملا رایگان  در خدمت کلیه مهندسین و کاربران محترم جهت سنجش میزان مقاومت ویژه خاک می باشد.
  •  این مجموعه قیمت ارت سنج چهارسیمه، تستر مقاومت زمین با ارزانترین قیمت به شما ارائه می کند برای خرید ارت سنج با کارشناسان ما در تماس باشید.

 مقاومت خاک -آیا مقاومت خاک در مناطق مختلف فرقی دارد ؟  

در اینجا با توجه به اینکه مقاومت هر خاک با توجه به عناصر تشکیل دهنده متفاوت می باشد. بطوریکه مقاومت ویژه ی الکتریکی خاک (Soil Resistivity) عبارت از میزان مقاومت حجم مشخصی از خاک در مقابل عبور جریان الکتریسیته از سطح مقطعی معلوم و متناسب با آن حجم می باشد.
و با واحد اهم و بوسیله دستگاه های تخصصی دستگاه ارت سنج چهارسیمه، مقاومت سنج زمین ویژه مقاومت خاک سنجیده می شود. به عبارت دیگر این ویژگی مشخصه مطلوب یا نا مطلوب بودن یک خاک از نظر رسانایی الکتریکی است. در نتیجه استفاده از خاک را برای احداث پایانه زمین (ارت) و اجرای چاه ارت مشخص می کند.
                  مقاومت خاک را با ارت سنج اندازه گیری میکنند
 

پایانه زمین - بهترین خاک برای ایجاد پایانه زمین کدام است؟

از آنجا که منظور اصلی ایجاد پایانه زمین (ارت) تخلیه بارهای الکتریکی و جریان های ناخواسته می باشد، خاک های دارای مقاومت ویژه الکتریکی پایین تر برای ایجاد پایانه زمین (ارت) مناسب تر می باشند. از اینروست که ما برای کارگذاری الکترود زمین (ارت) مانند صفحه یا میله، به دنبال محل عمیق تر(مانند چاه) یا مرطوب تر (مانند فضای سبز) هستیم. مقاومت ویژه خاک های رسی، مرطوب و حاوی نمک پایین است. متقابلا مقاومت ویژه خاک های خشک، سنگلاخی و صخره ای زیاد است. بنابراین برای احداث پایانه زمین مناسب نیستند.

جدول مقاومت ویژه خاک

مقادیر تقریبی مقاومت ویژه ی الکتریکی خاک برای تعدادی از خاک های رایج  به نقل از استاندارد در جدول زیر آورده شده است: 
 
نوع خاک
مقاومت (اهم)
 مقاومت مخصوص زمین خاک باغچه ای خاک برگ  5 الی 50 اهم
 خاک رسی  8 الی 50 اهم
 مخلوط شن و ماسه و رس  25 الی 40 اهم
 خاک شن و ماسه ای    60 الی 100 اهم
 خاک سنگلاخی و سنگی   200 الی 1000 اهم

اتصال به زمین و محافظت از تجهیزات الکتریکی

 تمام تجهیزات دارای سیستم برقی از طریق  الکترود از دستگاه به زمین متصل شده اند. این اتصال به زمین، تجهیزات و کارکنان را از جریان خطا محافظت می کند. همان طور که میدانید مقاومت زمین بسیار پایین است، به همین جهت جریان خطا از طریق الکترود های تعبیه شده  از زمین عبور می‌کند. با این روش سیستم از هرگونه آسیبی مصون میماند.
الکترودهای زمین در محافظت از تجهیزات با ریسک آسیب بالا نقش بسزایی دارد. مثلاً از آنها در هنگام برخورد صاعقه و اسپایک های ولتاژی محافظت می کند. مدار سه فازه خنثی ارت تستر نیز برای محافظت از آنها به الکترودهای زمین متصل می‌شود.
 
ارت تستر کلمپی سیم اتصال به زمین از تجهیزات برقی محافظت میکند

تستر مقاومت زمین -ارت تستر چیست؟  

قبل از متصل کردن تجهیزات به زمین رعایت این نکته بسیار ضروری است که مقاومت آن ناحیه خالی که باید در آن چاله اتصال به زمین کنده شود محاسبه گردد. زمین باید دارای مقاومت کم بوده تا جریان خطا به راحتی از زمین بگذرد. مقاومت زمین با استفاده از ارت تستر ها اندازه گیری می شود.

ساختمان تستر ارت - ارث تستر ها از چه اجزایی تشکیل میشوند؟ 

در ساختمان ارث تسترها ژنراتور دستی به کار رفته است. دو بخش اصلی تستر های مقاومت زمین شامل معکوس کننده جریان چرخشی و یکسوکننده می باشد. این قسمت بر روی شفت ژنراتور دی سی نصب شده اند. به دلیل داشتن یکسو کننده ارت تستر فقط بر روی جریان دی سی کار میکند. تستر دارای دو محل اتصال به همراه معکوس کننده و یکسو کننده جریان می‌باشد.

برس های ثابت-کموتاتور چیست؟

  • هر محل اتصال از ۴ برس ثابت تشکیل شده است. کموتاتور  قسمتی از ارت تستر  است که برای تبدیل جهت جریان استفاده می شود. در این قسمت به صورت سری به آرمیچر ژنراتور متصل می گردد. از برس ها برای انتقال نیرو از قسمتهای ثابت به قسمت‌های متحرک دستگاه استفاده می گردد.
  • چیدمان برس ها را می توان به گونه ای انجام داد که حتی پس از چرخش کموتاتور به طور متناوب به یکی از قسمتها متصل گردند. برس ها و کموتاتورها همیشه به یکدیگر متصل می باشند. ارت تستر ها شامل دو نوع فشار و سیم پیچ های  جریان می‌باشد.

سیم پیچ ها- سیم پیچ ها چگونه در ارت سنج جای گرفته اند؟ 

هر سیم پیچ دارای دو پایان میباشد. جفت سیم پیچ فشار و سیم پیچ جریان در سرتاسر آهنربای دائمی تعبیه شده در آن قرار می گیرد. یک جفت سیم پیچ جریان و فشار دارای اتصال کوتاه است و به الکترود های کمکی متصل می گردد. یک انتهای سیم پیچ فشار به یکسو کننده و انتهای دیگر آنها به الکترود زمینی متصل است.
 ساختمان ارت تستر
 

نحوه اتصال دستگاه تست ارت

اتصال دستگاه به میل های ولتاژ و جریان الکترود اصلی به دو شکل امکان پذیر است:
الف -بازرسی فنی و تست چاه ارت با روش چهار سیمه : در این روش تست چاه ارت ترمینال های P1 و C1 با دو سیم مجزا به الکترود اصلی متصل شده وP2 و C2 هم به ترتیب به میل های ولتاژ و جریان وصل می شوند .این روش در دستگاه های سه ترمیناله ) سه سیمه( قابلیت اجرا ندارند. 
ب-بازرسی فنی و تست چاه ارت با روش سه سیمه : در این روش تست چاه ارت P1و C1 به کمک رابط )یا جامپر( به هم متصل شده و توسط یک سیم مشترک به الکترود اصلی P2 و C2 هم به ترتیب به میل های ولتاژ و جریان وصل می شوند .در برخی دستگاه های ارزان قیمت ترمینال های P1 و C1 در داخل دستگاه به هم متصل شده و معموال E نامگذاری می شوند . بدیهی است چنین دستگاه هایی قابلیت اندازه گیری به روش چهار سیمه را ندارند.

ارت سنج دو سیمه یا سه سیمه؟ تفاوت دو روش فوق چیست؟ 

تفاوت مهم این دو روش تست چاه ارت در این است که در روش تست چاه ارت سه سیمه، مقاومت سیم رابط الکترود اصلی در مقدار مقاومت اندازه گیری وارد شده و زمانی که مقاومت الکترود اصلی کوچک باشد، ممکن است ایجاد خطا کند. بنابراین می توان گفت در تست چاه ارت با روش اندازه گیری سه سیمه، بهتر است دستگاه ارت تستر در نزدیکی الکترود زمین قرار گیرد. 

جستجو بر اساس قیمت
جستجو بر اساس برند : EXTECH/USA FLIR/USA UNI-T/CHINA AZ/TAIWAN
موردی در بین محصولات یافت نشد.

فروشگاه اینترنتی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز 

با افتخار اعلام می‌کنیم که ما، درشرکت تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز، به عنوان یکی از معتبرترین منابع تأمین تجهیزات اندازه‌گیری و ابزار دقیق در ایران حضور داریم و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم. ما با ارائه محصولاتی مانند: مولتی متر دیجیتال، کلمپ آمپرمتر، منبع تغذیه، بارومتر، گیج فشار، نیروسنج، فازمتر القایی، اهم‌متر، ترمومتر لیزری، دوربین دید در شب حرارتی، LCR متر، لوکس متر، بادسنج، کلرسنج، دوربین ترموویژن، و ابزارهای دقیق دیگر، به شما کمک می‌کنیم تا در پروژه‌ها و فعالیت‌های خود به بهترین شکل ممکن پیش بروید. از تجربه و تخصص ما برای اندازه‌گیری دقیق و موثرترین استفاده بهره‌مند شوید. ابزار دقیق بهروز نمایندگی هیوکی در ایران، نمایندگی تستو در ایران و همچنین نمایندگی برند های معروفی مثل فلوک، یونیتی، پی سی ای، کیوریتسو، اکستک، مارمونیکس و ... می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش محصولات، با کارشناسان ما در ارتباط باشید. بهروز، همیشه به سوی کیفیت و رضایت شماست.
     ☎: 021-33931174     051-31774    📱:09229004394
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با نام انحصاری BTMCO می باشد. Copyrights. © 2018