سنسور صنعتی

 
 
به اطراف خود نگاه کنید. اگر کمی دقت کنید می بینید ما در سیطره ی عظیمی از حسگر ها محاصره شده ایم. شما می توانید  انواع مختلفی از سنسورها را در منزل مسکونی، محل کار، خودرویی که سوار می شوید و ... بیابید که با روشن کردن چراغ‌ها با تشخیص حضور ما، تنظیم دمای اتاق، تشخیص دود یا آتش و بسیاری دیگر از این قبیل، زندگی را برای ما آسان‌تر می‌کنند. همه این ها و بسیاری از کارهای اتوماسیون دیگر به دلیل وجود قطعه ای به نام سنسور امکان پذیر است.
امیدوارم در پایان مقاله  بتوانید به روشنی پاسخ مناسبی برای سوالات زیر بیابید:
 • سنسور چیست؟
 • انواع سنسورها کدامند؟ 
 • کاربردهای انواع مختلف سنسورها چه مواردی هستند؟
تیم ابزار دقیق بهروز با بهره گیری از جدید ترین روش های دیجیتال مارکتینگ، انتخاب و خرید حرفه ای و آسان را برای مشتریان  وفادار خود به ارمغان می آورد.

سنسور چیست؟

تعاریف متعددی در مورد ماهیت سنسور وجود دارد، اما ما می‌خواهیم سنسور را به عنوان دستگاه ورودی تعریف کنیم که یک خروجی (سیگنال) را با توجه به یک کمیت فیزیکی خاص (ورودی) ارائه می‌کند.اصطلاح "دستگاه ورودی" در تعریف سنسور به این معنی است که جزئی از بخش یک سیستم بزرگتر است که ورودی یک سیستم کنترل اصلی (مانند یک پردازنده یا یک میکروکنترلر) را فراهم می کند.
یکی دیگر از تعاریف انحصاری ما بدین شرح می باشد: 
تبیل یک کمیت فیزیکی به الکتریکی از جمله وظایف یک سنسور محسوب می شود. اگر مثالی را در نظر بگیریم، تعریف سنسور را بهتر می توان فهمید.ساده ترین مثال از یک سنسور یک LDR یا یک مقاومت وابسته به نور است. دستگاهی است که مقاومت آن با توجه به شدت نوری که در معرض آن قرار می گیرد متفاوت می باشد. وقتی نوری که روی یک LDR می تابد بیشتر باشد، مقاومت آن بسیار کمتر می شود و وقتی نور کمتر می شود، طبیعتا مقاومت LDR بسیار زیاد می شود.
اکنون که پی بردیم به اینکه سنسور چیست، در ادامه به نحوه ی تقسیم بندی سنسورها خواهیم پرداخت.

طبقه بندی سنسورها :

طبقه بندی های مختلفی از سنسورها توسط نویسندگان و کارشناسان مختلف عنوان شده است. برخی بسیار ساده و برخی بسیار پیچیده هستند. طبقه بندی زیر از سنسورها ممکن است قبلاً توسط یک متخصص در موضوع مورد استفاده قرار گیرد، اما این یک طبقه بندی بسیار ساده از سنسورها است.
در طبقه بندی اول سنسورها به دو دسته Active و Passive تقسیم می شوند. سنسورهای فعال آنهایی هستند که به محرک الکتریکی اکسترنال قوی نیازمند هستند. از طرف دیگر، سنسورهای غیرفعال به هیچ سیگنال قدرت خارجی نیاز ندارند و مستقیماً پاسخ خروجی را ایجاد می کنند. نوع دیگر طبقه بندی بر اساس ابزار تشخیص استفاده شده در حسگر است. برخی از ابزارهای تشخیص عبارتند از: الکتریکی، بیولوژیکی، شیمیایی، رادیواکتیو و غیره.
طبقه بندی بعدی بر اساس پدیده تبدیل یعنی ورودی و خروجی است. برخی از پدیده های رایج تبدیل عبارتند از: فوتوالکتریک، ترموالکتریک، الکتروشیمیایی، الکترومغناطیسی، ترمواپتیک و غیره. طبقه بندی نهایی سنسورها سنسورهای آنالوگ و دیجیتال هستند. سنسورهای آنالوگ یک خروجی آنالوگ تولید می کنند، یعنی یک سیگنال خروجی پیوسته (معمولا ولتاژ اما گاهی اوقات مقادیر دیگری مانند مقاومت و غیره) با توجه به کمیت اندازه گیری شده. سنسورهای دیجیتال، بر خلاف حسگرهای آنالوگ، با داده های گسسته یا دیجیتال کار می کنند. داده های موجود در حسگرهای دیجیتال که برای تبدیل و انتقال استفاده می شوند، ماهیت دیجیتالی دارند.

انواع سنسورها در ابزار دقیق:

در زیر لیستی از پر کاربردترین سنسور های صنعتی که معمولا در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند آورده شده است. همه این سنسورها برای اندازه گیری یکی از ویژگی های فیزیکی مانند دما، مقاومت، ظرفیت، رسانایی، انتقال حرارت و غیره استفاده می شوند.
 • حسگر دما
 • سنسور مجاورت
 • شتاب سنج
 • سنسور مادون قرمز (سنسور مادون قرمز)
 • سنسور فشار
 • حسگر روشنایی
 • سنسور اولتراسونیک
 • سنسور دود، گاز و الکل
 • سنسور رنگ
 • سنسور رطوبت
 • سنسور موقعیت
 • سنسور مغناطیسی (سنسور اثر هال)
 • میکروفون (سنسور صدا)
 • سنسور شیب
 • سنسور جریان و سطح
 • سنسور PIR
 • سنسور فشار و وزن
شما می توانید جهت اطلاع از قیمت انواع سنسور های صنعتی و خرید بهترین سنسور ها از برند های معتبر روز دنیا نظیر pepper+fuchs بالوف، بی دی سنسور، هانیانگ، sick و ... با کارشناسان مجموعه ی بهروز تماس حاصل فرمایید.

جستجو بر اساس قیمت
جستجو بر اساس برند : EXTECH/USA FLIR/USA UNI-T/CHINA AZ/TAIWAN
موردی در بین محصولات یافت نشد.

از تخفیف ها و جدیدترین های تجهیزات اندازه گیری بهروز  با خبر شوید !

facebook    Twitter    googleplus    Instagram    aparat    Telegram
 
  
 
Copyrights. © 2018 by BTMCO                TEL:   021-33940961      051-31774
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با هدف ارائه خدمات در زمینه فروش و بازرگانی تجهیزات اندازه گیری، ابزار دقیق، تست و کالیبراسیون فعالیت خود را از سال 1380 آغاز نموده و با همکاری متخصصان و پژوهشگران کارآزموده سعی در خدمت رسانی به جامعه علمی و صنعتی کشور نموده است. یونیتی در ایران و افزایش بهره‌وری و توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات و محصولات، رویکرد اصلی این گروه بوده و تمامی تلاش مدیران و کارشناسان ما، شناسایی و تامین نیازهای مشتریان و کسب رضایت آنان می‌باشد. ما معتقدیم که استفاده از نیروهای جوان فنی و علمی کشور و اتکا به توان کارشناسان داخلی در توسعه فناوری‌های نوین، تنها راه دستیابی به اهداف متعالی کشور می‌باشد. در این راه انجام ماموریت این گروه با رویکرد به‌روز نگهداری قابلیت‌ها و توانایی‌های محصولات، ارائه خدمات حرفه‌ای به طرف‌های ذینفع، ارتقاء دانش فنی کارشناسان و تحقیق و پژوهش در حوزه صنعت از اصلی‌ترین راهبردهای گروه ما می‌باشد.
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز ارتباطات متناسب با نیاز واحدهای سازمان های پتروشیمی، واحد های ابزار دقیق، فنی و مهندسی، بهداشت و ایمنی کار، حفاظت و بازرس، نظارت و کنترل و تحقیق و توسعه می باشد که تجهیزاتی مانند: انواع ترنسمیتر فشار (گیج ها، اختلاف فشار)، ترنسمیتر دما (ترموکوپل، RTD)، ترنسمیتر سطح (التراسونیک ،سوئیچ های سطح و راداری)، ترسمیتر مایعات (کنداکتیویتی، PH سنج، کدورت سنج)، فلومترها (توربینی، فلو سوئیچ ها، ورتکس مغناطیسی)، اکچویتورها (فلومتر،شیرهای اطمینان، نوری ،پوزیشنر)، انواع سنسور ها (نوری، خازنی، القایی، حرکتی، جابه جایی، دودی، دما فشار)، کالیبراتورها (کالیبراتور ولتاژ، کالیبراتور جریان، کالیبراتور فشار، کالیبراتور دما) آنالایزها (آنالایزه گازها، پاور آنالایزر و هارموونیک آنالایزر و … را شامل می شود.
MySupپشتیبانی