ارت سنج سه سیمه

ارت سنج سه سیمه

در سیستم های الکتریکی روز جهان با توجه به نوسانات برق و حوادث طبیعی مانند رعد برق و صاعقه برای دستیابی به یک سیستم پایدار و حفاظت شده عواملی مانند سیستم های ارتینگ و چاه ارت به عنوان مهمترین عناصر در حفاظت الکتریکی همچنان مطرح است و جهت بدست آوردن و ایجاد یک سامانه اتصال زمین کارآمد، با دوام و قابل اعتماد بایستی از جهات مختلف، اعم از طراحی چاه ارت، اجرا چاه ارت و انتخاب مصالح چاه ارت شامل کاهنده های مقاومت زمین مثل بنتونیت، زغال، نمک، صفحه مسی و ... و همچنین مهم ترین بخش ابزار کنترل جهت تست چاه ارت بطور مثال که دستگاه ارت سنج سه سیمه کیوریتسو است توجه لازم را داشت. 

اهمیت چاه ارت

اما در بین تمامی بخش‌های مختلف این سامانه ارتینگ، چاه ارت دارای حساسیت و ویژگی‌های خاصی می‌باشد زیرا پس از اجرا قابل دسترسی مجدد نیست و در صورت بروز اشکال کار چندانی برای آن نمی‌توان کرد و با عنایت به اینکه این بخش، نقشی تعیین کننده دارد، می‌توان گفت: مهمترین و حساس‌ترین بخش سامانه اتصال زمین بوده و طراحی و اجرای صحیح و اندازه گیری با ارت سنج سه سیمه از اهمیت اساسی برخوردار است. ولی متاسفانه در حال حاضر کمبود منابع کاربردی در مورد سامانه اتصال زمین احساس می‌شود. که این خود موجب گسترش اشتباهات و اختلاف نظر‌هایی، بویژه در زمینه اجرای چاه ارت شده است.
اغلب شاهد اجرا‌های نادرست و در نتیجه عدم دستیابی به مقاومت مناسب و یا بی دوام بودن چاه‌های اجرا شده هستیم. گاهی یک بی دقتی ساده در اجرای چاه باعث از دست رفتن کل هزینه‌ها و ناکارآمدی سیستم اتصال زمین و در نتیجه ناایمن شدن شبکه برق و بروز پیامد‌های ناگوار ناشی از آن می‌شود؛ لذا شرکت بازرگانی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با در اختیار داشتن تیمی کارآمد در کنار شماست تا با فروش انواع ارت سنج سه سیمه و تجهیزات ارتینگ از خرید تا اتمام کار مورد نیاز شما، دانش و امکانات خود را در اختیار شما پیمانکاران و مهندسین سازمان نظام مهندسی گذاشته و امید است تا گامی موثر و مهم در راستای عدم وقوع بسیاری از مشکلات باشیم. پس شایسته است برای سنجش میزان مقاومت اهمی چاه با ارت سنج سه سیمه  اهمیتی ویژه و جایگاهی خاص قائل شویم.
شرکت تجهیزات اندازه گیری بهروز کوشیده است شناختی علمی در عین حال ساده از مسائل اجرایی و عوامل موثر در کیفیت چاه ارت به دست آورده و راهکار‌هایی مناسب و کاربردی برای اجرا و نیز حل مشکلات آن ارائه نماید. همچنین نحوه کاربرد قطعات و ملزومات چاه ارت و بنتونیت به عنوان یک الکترولیت خوب از این جهت بوده که این ماده تاثیر فوق العاده مطلوبی در کاهش مقاومت چاه، کاهش هزینه‌ها و پایداری و دوام طولانی مدت چاه زمین دارد و جایگزین مناسبی بجای زغال و نمک است.
 

مشخصات بارز ارت سنج سه سیمه:

  • ولتاژ بالا: این ارت سنج قادر به اندازه‌گیری مقاومت ارت زمین در سیستم‌های با ولتاژ بالا تا کیلووات می‌باشد.
  • سه سیمه: مدل‌های سه سیمه ارت سنج از سه سیم برای اندازه‌گیری استفاده می‌کنند که اندازه‌گیری دقیق‌تری از مقاومت ارت را فراهم می‌کند.
  • دقت بالا: این ارت سنج دارای دقت بالایی در اندازه‌گیری مقاومت ارت و پایداری سیستم‌های برقی است.
  • توانایی ذخیره داده: بسیاری از مدل‌های ارت سنج سه سیمه کیلووات قابلیت ذخیره داده‌های اندازه‌گیری شده را دارند که برای تجزیه و تحلیل بیشتر و رصد تغییرات مفید است.

کاربردهای ارت سنج سه سیمه :

  • صنعت برق و انرژی: این ارت سنج در صنعت برق و انرژی برای اندازه‌گیری مقاومت ارت زمین سیستم‌های توزیع و انتقال برق استفاده می‌شود.
  • ساخت و تولید تجهیزات برقی: تولیدکنندگان تجهیزات برقی از این تجهیزات برای کنترل کیفیت مقاومت ارت زمین در تجهیزات خود استفاده می‌کنند.
  • تعمیر و نگهداری: تعمیرکاران و تکنسین‌های الکتریکی از این ارت سنج برای تشخیص و رفع مشکلات ارت زمین سیستم‌های برقی استفاده می‌کنند.
  • صنایع نفت و گاز: در صنایع نفت و گاز، این تجهیزات برای اندازه‌گیری مقاومت ارت زمین تجهیزات و سیستم‌های ایمنی و مانیتورینگ استفاده می‌شوند.
  • سیستم‌های انتقال برق: این ارت سنج در شبکه‌های انتقال و توزیع برق برای اندازه‌گیری و پایش مقاومت ارت زمین استفاده می‌شود.

محصولات شاخص